magazin [asztaltársaság] 2025. június 5. csütörtök 06:31
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrTanulható hagyomány, élhető hivatás AHagyományok Háza meghirdette felnőttképzési rendszerének új kínálatát
Napjainkban, amikor a hagyományos tudás átadásának természetes útjai – a családi tradíciók, közösségi minták és élő példák – visszaszorulóban vannak, különösen fontos téma, hogy miként örökíthetők tovább a népi kézművesség, a népi előadóművészet és a népművészet értékei. A felmerülő generációs és társadalmi kihívásokra válaszul a Hagyományok Háza felnőttképzési rendszere kínál strukturált, korszerű és elérhető megoldást: olyan tudásátadási formát, amely egyszerre épít a hagyományra és felel meg a jelen kor igényeinek. A képzésszervezők célja, hogy a régi tudásokban rejlő értékeket láthatóvá tegyék, és lehetőséget adjanak azoknak, akik ezekben az örökségekben kapaszkodót, kreatív utat vagy akár új életpályát keresnek.
A Hagyományok Háza meghirdette ősszel induló képzéseit, ahol szeptembertől a jól ismert és népszerűnek számító hagyományos mesterségbeli, kézműves képzéseken túl, újra lehet majd népzenét, néptáncot és hagyományos mesemondást is tanulni. Both Miklós főigazgató a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az intézmény képzési rendszere három pilléren nyugszik: az államilag elismert, népi kézműves szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseken, a pedagógusok és közművelődési szakemberek módszertani és kompetenciafejlesztésére szolgáló 30-120 órás akkreditált képzéseken, valamint a naprakész szaktudást bővítő szakmai továbbképzéseken. Az évente 30-35 meghirdetett képzésen közel 500 hallgató vesz részt átlagosan a Budai Vigadó épületében található központban, de ezenkívül a Hagyományok Háza Hálózatának köszönhetően vidéken, sőt a határon túl is hirdetnek meg képzéseket. Kiemelte azt is, hogy az oktatói bázishoz nagyságrendileg 100 fő tartozik, akik országosan elismert mesterek, kutatók, de arra is van példa, hogy az intézményben korábban végzett hallgató válik később akár az intézményben zajló képzés oktatójává. A szakképzések életútszerűsége különösen fontos: gyakori, hogy a résztvevők több képzésen is részt vesznek, különféle népi mesterségek iránt érdeklődnek, sőt, többen közülük népi kézműves szakoktatói képzésen keresztül válnak oktatóvá, ezzel is hozzájárulva a tudás továbbadásához.
Az őszi időszakban három akkreditált képzés indul. A kézművesség elkötelezettjei a bútorfestés és mézeskalácskészítés szakmákban merülhetnek el, míg a magyar népmese iránt érdeklődők a hagyományos mesemondás alapjait sajátíthatják el akkreditált képzés formájában. Továbbképzésekből sem lesz hiány, örülhetnek a nemezkészítők, a szőnyegszövők és a takácsok, akik 20, illetve 40 órában bővíthetik már meglévő ismereteiket, de a néptánccsoportot vezetők is bekapcsolódhatnak szeptembertől a képzések sorába, és megtanulhatják hogyan válik a tánc színpadi műalkotássá, méghozzá olyan tapasztalt koreográfusoktól, mint Mihályi Gábor vagy Fundák Kristóf. A népzenészek is naprakész szaktudást kaphatnak egy négyalkalmas tematikus továbbképzésen, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek a néptánc zenei kíséretének hagyományairól, stílusairól és technikai sajátosságairól. Egynapos továbbképzést is hirdet őszi kínálatában a Hagyományok Háza a kosárfonóknak műhelymunka keretein belül, a hagyományos békési fonást Végh Ferenc Sándortól lehet megtanulni, aki többgenerációs mesterségbeli tudással bír a témában. A kétéves, szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseket pedig 2026. februárjában indítja el az intézmény, amely során nemezkészítő, kosárfonó, szőnyegszövő és takács mesterségek tudásának alapjait lehet elsajátítani teljesen a kezdő szinttől.
A Hagyományok Háza felnőttképzése tehát egyszerre szolgálja a hagyományőrzést, az innovációt és a társadalmi kohéziót – olyan nyitott rendszerként, amelybe bekapcsolódva minden résztvevő a Kárpát-medencei népművészeti közösség aktív formálójává válik, ahogy Both Miklós fogalmazott: „Felnőttképzési rendszerünk hidat ver múlt és jövő közé: mesterségeket adunk át, miközben digitális eszközökkel – e-learning modulokkal, portfólió-alapú értékeléssel – tesszük elérhetővé a tudást mindazok számára, akik alkotással, tanítással, közösségszervezéssel kívánnak hozzájárulni kulturális örökségünk fenntartásához.”