hosting: Hunet


  cikkekfotók        
magazin [program]  2015. november 18. szerda   09:35
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
Szerelem és cselszövés – Poppea a Müpában


  Ókori hírességek – Néró császár és szeretője, Poppea, a megcsalt Octavia császárné és a kegyvesztett Seneca – a szereplői annak a sikamlós és erkölcstelen történetnek, amelyben a rosszak győzedelmeskednek, a jók pedig bűnhődnek. Monteverdi a maga korában forradalminak számító művét, a Poppea megkoronázását mutatják be november 26-án, 27-én és 29-én a Müpában.
  
  Újabb jelentős állomásához érkezett a Vashegyi György vezette Purcell Kórus és Orfeo Zenekar barokk operákat bemutató sorozata. Monteverdi utolsó színpadi műve, a Poppea megkoronázása abban különleges, hogy a keletkezése idején, 1642-ben már hetvenöt éves szerző merészen újítva nem mitológiai történetet, hanem - elsőként az operatörténetben - történelmi eseményt vitt színre: az őrültnek tartott Néró római császár Poppea iránt érzett szerelmét dolgozza fel Tacitus és Suetonius történelmi írásai alapján.
  
  Claudio Monteverdit a késő 16. és a kora 17. század legjelentősebb zenészeként, zeneszerzőjeként tartja számon a zenetudomány. A barokk opera sajátos stílusjegyeit kialakító komponista megszilárdította, tökéletesítette a késő reneszánsz mesterek eredményeit, de közben új utakat, lehetőségeket teremtett a barokk zene számára. Utolsó operája, a Poppea megkoronázása egyértelműen a velencei opera legragyogóbb teljesítménye, Nicolas Harnoncourt szerint az egész operairodalom egyik legjelentősebb alkotása, Mozart és Verdi mesterműveihez hasonlítható.
  Vashegyi György és együttese kifejezetten a Fesztivál Színház adottságaihoz választotta ki a Poppeát, hiszen előadásához kimondottan előnyös a speciálisan kicsi zenekari árok és a nagy színpad. A darab nagyjából húsz éve nem hangzott el Budapesten, holott ez a zeneszerző és az egész korszak egyik csúcsműve. Mivel az eredeti előadás zenei anyaga nem maradt fenn – csupán egy-egy, a bemutatót követő évtizedből származó nápolyi és velencei forrás és a nyomtatott librettó –, a karmester kutatásain és döntésein múlik az interpretáció, ezért a felvételek és színrevitelek komoly eltéréseket mutatnak. Bár mostanáig sokszor a nápolyi forrást tekintették másodlagosnak, Vashegyi úgy véli, a nyomtatott librettóhoz mégis ez áll közelebb, teljesebb és tisztázottabb, mint a velencei. Az Orfeo Zenekar produkciója tehát ezen alapszik, így biztos lesznek az előadásnak olyan részletei, amelyek korábban még nem hangzottak el itthon.
  
  A korhű hangszeres előadás és a rendezés egysége maradandó élményt ígér - nemcsak a zenés színház kedvelőinek. Monteverdi a korban szélsőségesen avantgárd zenéje ma is rendkívül kifejező, a változatos, érzéki dallamosság és az izgalmas harmóniavilág mind-mind az érzelmek hangsúlyozását szolgálja. A háromszázhetvenhárom esztendős alkotás a remekművek jellegzetességeként minden kor, így napjaink hallgatóját is megszólítja.
  A szerepeket olyan nagyszerű énekesek alakítják, akik ismert és elismert művészei a nemzetközi barokk zenei szcénának, többek között Baráth Emőke, Vizin Viktória, Jeffrey Thompson, Hagar Sharvit és Matthew Shaw.
  Monteverdi: Poppea megkoronázása című operáját Geréb Zsófia rendezésében november 26-án mutatják be a Müpában, az előadás november 27-én és 29-én lesz még műsoron.
  
  Monteverdi: Poppea megkoronázása
  Müpa, Fesztivál Színház
  2015. november 26., 27. és 29. 19:00-22:00
  
  Vezényel: Vashegyi György, karmester-művészeti vezető
  Szereplők:
  Fortuna / Poppea Baráth Emőke
  Néró Vizin Viktória
  Virtus / Ottavia Hagar Sharvit
  Otto Matthew Shaw
  Arnalta Jeffrey Thompson
  Seneca Sebestyén Miklós
  Drusilla Tatai Nóra
  Ámor Pintér Ágnes
  Pallasz / Damigella Zemlényi Eszter
  Valletto Molnár Anna
  Első katona Mészáros Péter
  Második katona / Libertius Kálmán László
  Mercurio Blazsó Domonkos
  Liktor Borka Ákos
  Szerelmesek kara Pintér Ágnes, Tatai Nóra, Zemlényi Eszter, Molnár Anna
  Seneca családtagjai Mészáros Péter, Korbász Viktor, Borka Ákos
  Konzulok, tribunusok Kálmán László, Korbász Viktor, Mészáros Péter, Blazsó Domonkos, Borka Ákos
  
  Közreműködik: Orfeo Zenekar
  
  Rendező Geréb Zsófia
  Rendezőasszisztens Szélinger Anna
  Díszlet-, jelmez-, vetítéstervező Pázmány Virág
  Koreográfus Soós Attila



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2025. november 16.
Magányos hatalmasok - Deafheaven, Portrayal of Guilt, Zeruel (Dürer Kert - Budapest)
2025. november 22.
Ipoly-funky és a „háborús” zenekar
2025. november 24.
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Csillagfényes november – jubileumi Rising Stars-hétvége
Magyar sorozatötlet tarolt a rangos nemzetközi pitch versenyen
Ünnepi zenei élmény érkezik a Magyar Színházba – Show Violina: Karácsony
Nyílt felhívást hirdetett magyar vonósnégyesek és zongoratriók számára a MERITA – Európai kamarazenei együttműködés
Szerelem első hallásra a Cziffra Fesztiválon
Szabó Győző átviszi az embereket az álomvilágba
Oktoberfest 2025 a magyar sörkultúra legendás „fővárosában”
Kanapéból ágy, falból fény: ez a lakberendezés jövője
 kiemelt 
Stoned Jesus & Wheel: Spring Equinox Tour 2026
  
Co-headline turné keretében tér vissza Budapestre a Dürer Kertbe 2026

A Depeche Mode dobosa is színpadra lép a 101 Hang Special Tribute koncerten
Jonathan Roy – a hokikapusból lett világsztár újra Budapesten
Annisokay: német metalcore hármas érkezik decemberben
Yann Tiersen szólókoncerttel tér vissza Budapestre- Az alkotó saját kisbuszán, kutyája társaságában turnézik
 friss hozzászólások 

Az Arcturus Budapesten (1)
Éljen a diktatúra! – drMáriás retrospektív kiállítása a Godot Intézetben (1)
FAB-Springfest - 26. Virágzás Napjai (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 ashes of ares    szabad európa rádió    csókolom    live evil    tina fey    madball    goulasch exotica    stone    dürer kert    overcast    heidrik    stormraizer    deals death    magyar atom    harry potter    julian sas    suicidal angels    jamie winchester    fészer    x-men: first class    down for whatever    sorronia    talizman´s    planet of zeus    archaic  

r41
Copyright 2000-2025 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!